maktabbookir@gmail.com

دانلود کتاب جاویدان خرد

کتاب نایاب و ارزشمند جاویدان خرد  یا پندنامه هوشنگ یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین کتاب های ایرانی است.ا و مؤلف آن ابوعلی مسکویه است.کتاب جاویدان خرد که ساخته و پرداخته فرهنگ و تمدن ایرانی است، در دوره سلسله ساسانی به پندنامه هوشنگ معروف بوده و چنین می‌گفتند که به دست هوشنگ پیشدادی از قدیمی‌ترین پادشاهان اساطیری ایران نوشته شده است. در برخی از مذاهب دین زرتشتی که هوشنگ را پیامبر دانسته‌اند، جاویدان خرد را کتاب مقدس او پنداشته‌اند.هم اکنون این کتاب ارزشمند و نایاب را می توانید بصورت رایگان از  مکتب بوک دانلود کنید.


معرفی کتاب جاویدان خرد/ پندنامه هوشنگ

جاویدان خرد یا الحکمةالخالده نام کتابی برپایهٔ جاویدان خرد هوشنگ پیشدادی است و حسن بن سهل آن را به عربی ترجمه کرده‌است و ابن مسکویه آن را به اتمام رسانده است. این کتاب که با عنوان «آداب‌العرب و الفرس» نیز شهرت دارد در بیان حکمت‌ها و اندرزهای ایرانیان، هندیان، یونانیان و اعراب است.
کتاب جاویدان خرد ساختهٔ اندیشهٔ ایرانی و از آثار گرانبهای فرهنگ فارسی است که در دورهٔ اسلامی با عنوان سخنان و وصایای هوشنگ معروف بوده است. و از سوی حسن بن سهل به عربی برگردانده و تلخیص شده، و همین ترجمه و تلخیص را ابن مسکویه در آغاز کتاب آداب العرب و الفرس آورده‌است. آداب و رسوم، امثال و حکم، پند و اندرز ملل گفته شده را با مطالب و لطایف ادبی آمیخته و آن را در چهار بخش و یک خاتمه به ترتیب زیر تنظیم نموده‌است:

  • مقدمه
  • جاویدان خرد
  • حکم و آداب پارسیان باستانی
  • حکم و آداب هندیان
  • حکم و آداب عرب
  • حکم و آداب روم

اصل کتاب در سال ۱۹۵۲ میلادی، با تحقیق عبدالرحمن بدوی دانشمند و فیلسوف معاصر مصری با عنوان الحکمةالخالده در قاهره به چاپ رسیده و ترجمهٔ فارسی آن نیز که در اوایل سدهٔ ۱۱ هجری قمری به‌وسیلهٔ تقی‌الدین محمد ارجانی شوشتری صورت گرفته، به سال ۱۳۵۵ خورشیدی با عنوان جاویدان خرد، به تصحیح بهروز ثروتیان توسط موسسهٔ مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ـ دانشگاه مک گیل زیر نظر مهدی محقق در تهران به چاپ رسیده است.

اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می دانید درخواست حذف ارسال کنید! | درخواست حذف
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید! | گزارش مشکل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *